اسباب بازی, کودکان

فواید بازی فکری برای کودکان

اهمیت بازی فکری برای کودکان

فواید بازی فکری برای کودکان

شما به‌ عنوان والدین، در مورد اهمیت اسباب بازی در رشد کودکان چه می‌دانید؟ آیا تا به حال در زمینه اهمیت خرید اسباب بازی فکر کرده‌اید؟ مطالعات نشان داده‌اند که بچه‌ها ذاتا کنجکاو هستند تا چیزهای جدید محیط اطراف خود را کشف کنند. به‌همین‌دلیل، دائما به کاوش در دنیای اطراف خود می‌پردازد و این مسئله بخشی از روند طبیعی رشد و تکامل آن‌ها برای یادگیری محسوب می‎شود. از نظر کارشناسان خرید انواع اسباب بازی به‌خصوص خرید بازی فکری کودک و بازی های آموزشی کمک می‌کند تا کودک با سرعت بیشتری شرایط پیرامون خود را درک کند. اگرچه امروزه طرح‌های مختلفی از اسباب بازی در بازار وجود دارد اما شما باید با توجه به سن و ضریب هوشی فرزند خود بازی‌های مناسب را انتخاب و تهیه کنید. ازآنجایی‌که بازی‌های فکری یکی از دسته‌های مهم اسباب بازی محسوب می‎شوند، در ادامه به فواید بازی فکری کودکان اشاره خواهیم کرد.

بیشترین دلیل اهمیت بازی های فکری در این است که به صورت گروهی انجام شوند. بازی فردی هم خوب است! این که بتوانیم به تنهایی اوقات خوشی داشته باشیم و با خودمان وقت بگذرانیم.

عالی است ولی در این صورت، از بسیاری از فواید بازی های فکری دورهمی محروم خواهیم شد. حدالامکان، این بازی ها را به صورت جمعی انجام دهید تا بتوانید از مزایای بازی های فکری، به صورت کامل بهره‌مند شوید.

اسباب بازی فکری باعث رشد مهارت های مهم در کودکان می شوند

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان، اصلی ترین هدف از طراحی و ساخت اسباب بازی های آموزشی و فکری، آموزش به کودکان درباره چیزی است. این آموزش می تواند به صورت متفاوت فیزیکی، فکری و احساسی باشد.

لازم به یاد آوری است بدانید اسباب بازی فکری یک موضوع خاص را به کودکان آموزش می دهد. همچنین به کودک کمک می کند تا مهارت های جدیدی مانند مهارت های حرکتی ظریف، هماهنگی دست وچشم، مهارت های صحبت کردن را در خود افزایش دهد.

یکی از پرکاربردترین و موثرترین فواید اسباب بازی فکری برای کودکان رشد و تقویت مغز، پازل و لگو است. پازل و لگو برخی مهارت ها را در کودکان تقویت می کند.

که این مهارت ها عبارتند از:

آگاهی فضایی

بالا بردن دامنه توجه کودک

مهارت های حل مسئله

ایجاد هماهنگی میان دست و چشم

تشخیص و شناسایی شکل و رنگ ها از یکدیگر

خیلی از اسباب بازی آموزشی و فکری دیگر که به رشد و تقویت مغز کمک می کند عبارتند از:

لگو، بلوک های چوبی و تخم مرغ شانسی، اسباب بازی پازلی، پسرانه، ایرانی، توپ و لیوان پازلی، اسباب بازی شانسی و …

چند ویژگی مهم بازی های فکری کودکان

شما به ‌عنوان پدر و مادرها در مورد اهمیت داشتن اسباب بازی در رشد کودکان چه می‌دانید؟ آیا تا به حال به اهمیت خرید اسباب بازی دقت کرده‌اید؟ مطالعات نشان می دهد که کودکان ذاتا کنجکاو هستند و محیط اطراف خود چیزهای جدید را کشف می کنند.

به‌همین‌ علت، مدام به کنجکاوی در دنیای اطراف خود می‌پردازد و این امر بخشی از روند طبیعی رشد و تکامل آن‌ها دریادگیری محسوب می‎شود.

از نظر کارشناسان با خرید اسباب بازی های فکری و آموزشی کودکان با سرعت بیشتری محیط و پیرامون خود را درک میکنند.

هر چند که امروزه مدل و طرح‌های متفاوتی از اسباب بازی در بازار وجود دارد اما شما باید با توجه به ضریب هوشی و سن کودک خود بازی‌های مناسب را انتخاب و تهیه کنید.

بازی‌های فکری ازآنجایی‌که یکی از مهم ترین دسته‌های اسباب بازی محسوب می‎شوند.

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان، اسباب‌بازی‌های فکری و آموزشی معمولا به یادگیری دنیای اطراف، تامین کنجکاوی و بهبود قدرت خلاقیت کودکان، افزایش ضریب هوشی، منابعی مناسب برای سرگرمی که از روند رشد طبیعی کودکان حمایت می‌کنند.

 بهبود قدرت خلاقیت کودک کمک می‌کند

احتمالا شما نیز متوجه شده‌اید که کودکان با حس کنجکاوی قابل توجهی به دنیا می‌آیند. در واقع آن‌ها در تلاش هستند تا با کنجکاوی در ماهیت اشیاء مختلف، محیط اطراف خود را کاوش ‌کنند. یکی از فواید بازی فکری کودکان این است که با تحریک چندین برابر قدرت کنجکاوی کودک، فضایی امن برای بهبود قدرت خلاقیت او شکل می‌دهند.

 افزایش ضریب هوشی کودک موثر است

اصولا اسباب‌بازی‌های فکری به‌گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که بتوانند میزان هماهنگی دست و چشم، مهارت‌های حرکتی و تشخیصی کودک و قدرت حفظ کردن مطالب توسط وی را بهبود بخشند. طبق تجربه، کودکانی که در جهت گسترش این مهارت‌ها رشد پیدا م‌کنند، از ضریب هوشی بالاتری بهره‌مند می‌شوند.
خوشبختانه چون اغلب اسباب‌ بازی‌های فکری سرگرم‌کننده هستند، بچه‌ها می‌توانند در عین بازی کردن برای یادگیری دقیق مهارت‌های عملی نیز تلاش شدند. از نظر کارشناسان، این مورد از فواید بازی فکری کودکان واقعا ستودنی است.

 بهبود مهارت‌های حل مسئله کودک کمک می‌کند

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های ‌بازی‌های‌ فکری، توانایی آن‌ها‌ در به چالش کشیدن ذهن و مغز کودک است. به‌واقع اسباب ‌بازی‌هایی مثل پازل‌، کودک را تشویق می‌کنند تا به‌دنبال حل یک مشکل ویژه باشد. هرچه پازل تهیه‌شده پیچیده‌تر باشد، کودک نیاز دارد که از انرژی، توجه و تفکر بیشتری استفاده کند.
بهتر است بدانید که بعضی از بازی‌های فکری فرزند شما را قادر می‌سازند تا به‌صورت ناخودآگاه با نحوه حل مسائل ریاضی آشنا شود. در چنین شرایطی احتمالا می‌تواند با مسائل واقعی زندگی در آینده به شکل عاقلانه‌تری برخورد کند.

می‌تواند مثل یک ترفند تربیتی به کار گرفته شود

روانشناسان معتقدند که آموزش نکات تربیتی بهتر است به صورت غیرمستقیم باشد تا تاثیر بیشتری داشته باشد. برای مثال، آموزش این نکات در قالب قصه تاثیر بیشتری در بچه‌ها می‌گذارد. بازی‌های فکری هم دست کمی از قصه‌ها ندارند و می‌توانند به خوبی به شما کمک کنند تا فرزندان خود را با مشکلات زندگی، اخلاقیات و رفتارهای درست آشنا کنید.

آموزش رعایت حق دیگران، داشتن آمادگی برای رخدادهای غیرقابل پیش‌بینی، تحمل شکست و صبر و تحمل و امید، چیزهایی است که می‌توان در قالب بازی‌های فکری و گروهی به بهترین حالت ممکن به فرزندانمان انتقال بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید