اسباب بازی, کودکان

چرا باید برای کودکان اسباب بازی بخریم؟

چرا باید برای کودکان اسباب بازی بخریم؟

 

خرید اسباب بازی برای کودکان، کودک برای ساختن دنیای خیالی اش نیاز به اسباب بازی دارد. اسباب بازی ها وسایلی هستند که به کودک کمک می کنند تا تخیل کند. اگر در دوران کودکی فرصت تخیل کردن را به کودک ندهند، در بزرگسالی نمی تواند فرد مهم و سالمی برای جامعه باشد. در این مقاله تلاش کردیم تا توضیح بدهیم که دلایل خرید اسباب بازی برای کودکان چیست و چرا خرید وسایل بازی برای کودکان ضروری است.

دلیل خرید اسباب بازی بسیار واضح و روشن است! کودکان در دنیای خیالی خود به وجود این اسباب بازی ها نیاز دارند. انواع این اسباب بازی ها برای افزایش شادابی و نشاط کودکان خریداری می شوند و مزایای بی شماری در رشد و پرورش آن ها به همراه خواهند داشت. گذشته از این وسایل اسباب بازی بهترین شیوه برای آموزش کودکان محسوب می شوند. بچه ها با استفاده از این اسباب بازی ها آموزه های بسیاری را به دست می آورند.

تقویت مهارت های اجتماعی

مهمترین دلیل خرید اسباب بازی افزایش ارتباطات اجتماعی او است. ارتباطات اجتماعی از مهمترین آموزه هایی هستند که کودکان در سنین رشد به آن نیاز دارند. بچه ها با استفاده از انواع اسباب بازی با روش های مختلفی این آموزه ها را به دست می آورند. برخی از اسباب بازی ها به صورت دسته جمعی مورد استفاده قرار می گیرند. کودک برای به کار بردن آن ها باید با همسالان خود همراه شود. انواع کامیون اسباب بازی، ماشین های پسرانه و… برای یادگیری مشاغل مختلف و نقش آفرینی در این حیطه به کار می روند و بچه ها با استفاده از آن ها مهارت های اجتماعی مربوط به مشاغل را می آموزند. به این ترتیب خرید و فروش آن ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

افزایش مهارت های جسمی

یک دلیل خرید اسباب بازی به تقویت مهارت های جسمی مربوط می شود. در صورتی که وسایل اسباب بازی انتخابی شما برای با حرکت کردن کودک مورد استفاده قرار بگیرند، بی شک در نهایت به افزایش مهارت های اجتماعی کودک می انجامند. تقویت مهارت های هماهنگی چشم و دست، دست و پا و… از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انواع اسباب بازی این مهارت ها را در کودکان تقویت می کنند.

افزایش مهارت های زندگی

دلیل خرید اسباب بازی به یادگیری مهارت های زندگی نیز مربوط می شود. کودکان با استفاده از انواع اسباب بازی خود را در نقش های متفاوتی می بینند. کودکان در نقش های اجتماعی مختلف با تمامی مسئولیت های مربوط به آن ها آشنا می شوند. آن ها همه تلاش خود را برای ایفای نقش در هر یک از مهارت های زندگی به کار می برند. هر یک از اسباب بازی ها یادگیری این مهارت ها را برای کودک به شدت ساده می کنند.

افزایش قدرت تخیل کودک

انواع ربات اسباب بازی، وسایل بازی تخیلی و… برای تقویت قوه تفکر و خلاقیت کودک بسیار مفید واقع می شوند. کودک با استفاده از آن ها با موجودات خیالی آشنا می شود که پیش بینی رفتار و حرکات آن ها سبب افزایش خلاقیت او خواهد شد. کودکانی که قوه تخیل بالایی دارند، از ضریب هوشی بیشتری برخوردار هستند. در صورتی که اسباب بازی های خلاقانه را برای کودکان خود انتخاب کنید، بی شک به تقویت قوه تخیل او کمک خواهید کرد. هر یک از اسباب بازی ها در این زمینه درجه بندی می شوند.

رشد و پرورش کودک

در صورتی که اسباب بازی های فرزند خود را با در نظر گرفتن رده سنی او خریداری کنید، بی شک رشد و پرورش او بیشتر خواهد شد. در صورتی که به این مولفه مهم دقت داشته باشید، مهارت های کودک شما تقویت خواهند شد. به طور مثال زمانی که کودک شما در حال یادگیری راه رفتن است، خرید وسایل اسباب بازی برای کمک به تاتی تاتی کردن کودکان مزایای بی شماری خواهد داشت. همچنین خرید اسباب بازی های سخنگو برای کودکانی که در حال یادگیری حرف زدن هستند نیز بسیار مهم تلقی می شود و رشد و پرورش آن ها را با سرعت بیشتری همراه می سازند.

خرید اسباب بازی برای کودکان

یکی از روش های بسیار مفید یادگیری برای کودکان، بازی کردن است. کودکان از سنین پایین از طریق بازی به یادگیری می پردازند. این روش آنقدر اثر گذار بوده است که حتی امروزه برای آموزش بزرگسالان هم از بازی استفاده می شود. اما برای آموزش کودکان باید از اسباب بازی استفاده کرد. به همین منظور باید از اسباب بازی هایی استفاده کرد که کیفیت بیشتری داشته باشند. یکی از راه های خرید مطمئن وسایل بازی، خرید از یک اسباب بازی فروشی معتبر است، که به خوبی بتواند مثلا از طریق درجه بندی سنی این وسایل شما را برای خرید اصولی تر راهنمایی کند.

انواع اسباب بازی

از نظر علم روانشناسی انواع اسباب بازی را می توان در چهار دسته قرار داد.

  • دسته اول: اسباب بازی های مفید در رشد جسمی و عضلانی کودک
  • دسته دوم: اسباب بازی های تقویت کننده حواس
  • دسته سوم: تقویت کننده روابط اجتماعی
  • دسته چهارم: پیشرفت دهنده خلاقیت و قوه تفکر کودک
آیا خرید اسباب بازی فقط برای کودکان مفید است؟

اسباب بازی برای بزرگسالان هم مزایای بسیاری دارد. به طوریکه امروزه می توان در بسیاری از اسباب بازی فروشی ها، برخی از وسایل بازی را مشاهده کرد که برای بزرگسالان ساخته شده اند. برای مثال انواع پازل ها، بوردگیم ها و مواردی از این دست، بیشتر مورد پسند بزرگسالان هستند. این وسایل بازی می توانند باعث تقویت روابط اجتماعی و مهارت های مختلف در بین بزرگسالان بشوند. از طرفی برخی از اسباب بازی های مناسبتی هم می توانند باعث تقویت روابط و بیشتر شدن دوستی و محبت بین بزرگسالان شوند. برای مثال محبوبیت خرس ولنتاین در بین عشاق باعث شده است تا این اسباب بازی جذاب یک وسیله بسیار ساده و زیبا برای تداوم روابط و حفظ علاقه و دوست داشتن بین بزرگسالان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید