کودکان, مادران

مراقب اعتیاد کودکانمان به فضای مجازی باشیم!

مراقب اعتیاد کودکانمان به فضای مجازی باشیم!

مراقب اعتیاد کودکانمان به فضای مجازی باشیم!

فضای مجازی برای کودکان، به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، امید امیدی با اشاره به اینکه بازوهای تربیتی کودکان به دو شکل سنتی و فضای مجازی هستند، اظهار کرد: به عنوان مثال هیات‌ها، کانون‌های فرهنگی، آموزش پرورش و فضای مجازی در تربیت کودکالن نقش اساسی دارند.

امیدی با بیان اینکه آسیب‌های فضای مجازی به ویژه برای کودکان که قشر حساسی هستند، در همه کشورها وجود دارد، گفت: در کشورهای مختلف قوانینی برای استفاده از فضای مجازی تدوین شده است به طور مثال سن ورود به فضای مجازی و ساخت حساب کاربری برای مردم آمریکا ۱۳ سال و برای مردم اروپا ۱۴ سال است. تعیین سن برای به وجود آمدن یک سازوکار قانونی است تا در صورت ایجاد مشکل برای کودک در فضای مجازی، والدین مسئولیت این اتفاق را بپذیرند.

این کارشناس فضای مجازی با ایراد دانستن استفاده کودکان از فضای مجازی در سن بسیار پایین، عنوان کرد: گاهی والدین برای آرام کردن کودکان تلفن همراه خود را در اختیارشان قرار می‎دهند، اما این امر در بلند مدت می‌تواند مشکلات زیادی در پی داشته باشد.

وی بیان کرد: نگرانی والدین زمانی آغاز می‌شود که اولین گوشی هوشمند را در اختیار فرزند خود قرار می‌دهند، زیرا نمی‌دانند که فرزندشان از لحاظ مغزی دقیقا از چه زمانی آماده دریافت یک گوشی هوشمند است، از طرفی کودکان دوست دارند مهارت‌ها و اطلاعات آنلاین را فرا بگیرند و ترس آن را دارند که اگر با این تکنولوژی آشنا نشوند از دیگران عقب خواهند ماند و در زندگی برایشان آسیب‌زا ‌شود.

کارشناس امنیت کاربری و مدرس دانشگاه ادامه داد: اما در حال حاضر در مقابل درخواست کودکان به گوشی هوشمند، تبلت و بازی‌های مجازی نمی‌توان مقاومت کرد زیرا یکی از ابرازهای آموزشی دانش‌آموزان فضای مجازی است.

امیدی گفت: در کنار آسیب‌هایی که فضای مجازی می‌تواند برای کودکان داشته باشد، می‌تواند حس خلاقیت آن‌ها را افزایش دهد و باعث پیشرفت علمی آن‌ها شود اما والدین در زمان خرید گوشی همراه باید اصولی را رعایت کنند؛ کودک کمتر از ۱۴ سال نباید گوشی اختصاصی داشته باشد و در سنی که الزامی است از گوشی استفاده کند باید از گوشی والدین یا برادر و خواهر بزرگتر استفاده شود و کودک در ذهن خود تصویر کند که بعد از انجام کار، گوشی به صاحبش تحویل داده می‌شود.

این کارشناس فضای مجازی عنوان کرد: والدین برای خرید این فناوری برای فرزندشان باید به این اطمینان برسند که می‌توانند با ابزار کنترلی میزان استفاده کودک از گوشی را محدود کنند. از طرفی آیا فرزنشان مسئولیت‎‌پذیر شده است که در صورت ایجاد مشکل در فضای مجازی، مسولیت آن را بپذیرند.

امیدی گفت: در صورتی که فرزند ما در خواست امکانات مجازی را داشته ولی شرایط لازم را نداشته باشد می‌توانیم با خرید یک ساعت هوشمند و یا مچ‌بند هوشمند کودک خود را آرام کنیم و سپس خطرات فضای مجازی را به کودکمان آموزش دهیم.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه امکانات نرم‌افزاری وجود دارد که والدین می‌توانند توسط آن‌ها فرزند خود را کنترل کنند، شاید برخی عنوان کنند که که ورود پیدا کردن در حریم خصوصی کودکان بی‌اخلاقی است اما این موضوع صحیح نیست و باید نظارت و کنترل وجود داشته باشد.

امیدی بیان کرد: پیشنهاد می‌شود والدین برای کودکشان زمان استفاده از فضای مجازی را تا مدت دو ساعت تعیین کند و اگر بخواهند زمان بیشتری در فضای مجازی بگذرانند با فعالیت بیرونی ترکیب شود.

کارشناس امنیت کاربری و مدرس دانشگاه گفت: معضل‌ اولیه فضای مجازی برای کودکان،اعتیاد به فضای مجاری است، کودکان در فضای مجازی تشویق‌های فوری و پرتکرار دریافت می‌کنند؛ به هر بهانه‌ای مغز دوپامین ترشح کرده و باعث نشاط بدن می‌شود، اما در حالت طبیعی مانند یک فعالیت جمعی دوپامین ترشح شده طبیعی است، اما در فضای مجازی این دوپامین لحظه‌ای و پر تکرار است روز به روز الگوی ترشح دوپامین را تغییر داده و باعث ایجاد اعتیاد در کودکان می‌شود. به دلیل اینکه دوپامین در فعالیت‌های فیزیکی طولانی‌‎تر و زمانبر تر ترشح می‌شود، کودکان تمایلی به فعالیت جسمانی یا بازی با کودکان ندارند.

امیدی خاطرنشان کرد: فضای مجازی باعث می‌‎شود کودک منزوی و گوشه‌گیر شده و تعداد دوستان آن کم‌تر شود، معمولا استفاده از فضای مجازی موجب افزایش استرس، عدم تمرکز و افت تحصیلی می‌شود و گاهی کاهش قدرت تحلیل را در پی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید