اسباب بازی

لباس پوشاندن به نوزاد

لباس پوشاندن به نوزاد

لباس پوشاندن به نوزاد

لباس پوشاندن به نوزاد لباس تن نوزاد کردن کار سختی نیست، اما برای برخی از تازه‌مادران ممکن است به دلیل ظریف بودن اعضای بدن نوزاد در روزهای اول کمی دلهره‌آمیز باشد. یکی از از اطرافیان آگاهتان که تجربۀ خوب و به‌روزی در مورد مراقبت از نوزادان دارد می‌تواند در این مورد به شما کمک کند، اما گاهی هم این امکان وجود ندارد یا برای تازه‌مادران جالب است که علاوه بر این، خودشان هم شیوۀ درست را پیدا کنند و در مورد آن بدانند. در این مطلب می‌توانید با لباسی که پس از تولد به تن نوزاد می‌کنند و شیوۀ پوشاندن لباس‌های مختلف به نوزاد آشنا شوید.

پوشاک نوزاد پس از تولد در بیمارستان

پس از تولد و تثبیت دمای بدن نوزادان، آنها فقط به یک پوشش سادۀ نخی به رنگ روشن و یک پوشک یا کهنۀ بچهٔ نرم نخی نیاز دارند. ملافه یا پارچۀ نخی تمیز تخت نوزاد و یک پتوی کوچک، سبک و بدون پرز تمیز نیز لازم است در کنار تخت مادر در دسترس باشد. استفاده از یک کلاه نخی ساده نیز کمک می‌کند تا از شدت از دست رفتن حرارت بدن نوزاد کاسته شود.

اگر کودک شما در فصل‌های سرد سال متولد شده، لازم است یک پتوی گرم یا یک لباس گرم مناسب نوزادان مثل ژاکتی که از جلو دکمه می‌خورد یا یک کت سبک یا یک دست لباس‌ سرهمی پشمی برای بردنش به خانه همراه داشته باشید. این لباس‌ها اغلب کلاه دارد، اما اگر نداشت یک کلاه گرم نیز همراهتان داشته باشید.

جنس لباس نوزاددر روزهای بعدی و در خانه نیز بهتر است نخی و سبک باشد و برای بیرون بردن کودک همراه خودتان نیز با توجه به فصلی که در آن هستید، لازم است از پوشش مناسب فصل استفاده کنید و نکات لازم دیگر را نیز در نظر بگیرید.

شیوۀ لباس پوشاندن به نوزاد

هرچه خودتان آرام‌تر باشید و سرعت عمل مناسبی داشته باشید، نوزادتان هم کمتر می‌ترسد. همچنین برای هر دوی شما راحت‌تر می‌شود اگر هنگام عوض کردن لباس‌های بالاتنه، نوزاد را روی دامنتان نگه دارید و برای تعویض لباس‌های پایین‌تنه او را روی یک تخت بخوابانید. اما در ابتدا زیاد سخت نگیرید، چون این کار به زودی برایتان بسیار ساده می‌شود. حفظ دمای بدن نوزاد نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. با پوشاندن صحیح نوزاد، از خطرات بعدی که ممکن است در اثر کاهش دمای بدن به وجود بیاید پیشگیری می‌شود. روش لباس پوشاندن به نوزاد شامل مراحل زیر است:

پوشاندن بلوز: برای پوشاندن بالاتنهٔ آستین‌دار به شکل زیر عمل کنید:

دست‌هایتان را تمیز بشویید.
یک جای گرم و نرم انتخاب کنید.
بهتر است روی یک بلندی بدون حفاظ نباشد و هرگز نوزاد را بدون مراقب رها نکنید.
پتو، حوله یا یک زیرانداز تمیز پهن کنید و نوزاد را روی آن بگذارید.
برای پوشاندن بالاتنه، با دست یقۀ لباس نوزاد را بگیرید و تا جای ممکن باز کنید.
به آرامی یقه را وارد سر نوزاد کنید.
از انگشتانتان برای جلوگیری از تماس لباس با صورت یا گوش‌ها استفاده کنید.
خیلی آرام ادامه دهید، نیازی به استرس نیست.
دست نوزاد را وارد آستین لباس نکنید، بلکه از بیرون دست خودتان را وارد آستین کنید.
ابتدا با یک دست، آستین لباس نوزاد را به دست خود کنید.
سپس دست نوزاد را به همان دست خود بدهید.
لباس را آرام داخل دست‌های نوزاد کنید و آستین را بالا بکشید.
مراقب باشید نوزاد تحت فشار قرار نگیرد و راحت باشد.

شلوار: برای پوشاندن شلوار نیز به روش زیر عمل کنید:

دست‌هایتان را تمیز بشویید.
یک زیرانداز تمیز آماده کنید و کودک را روی آن بخوابانید.
ابتدا پاچۀ شلوار را با دست باز و گشاد کنید.
دست‌ خود را وارد آن و پای نوزاد را وارد شلوار کنید.
لباس سرهمی: برای پوشاندن سرهمی که احتمالاً یکی از لباس‌هایی است که زیاد از آن استفاده می‌کنید می‌توانید به شیوهٔ زیر عمل کنید، اما یادتان باشد ممکن است شما روش خودتان را برای پوشاندن سرهمی‌ها به نوزاد پیدا کنید، بنابراین این موارد فقط نوعی آگاهی به شماست:

باز هم دست‌هایتان را تمیز بشویید.
یک زیرانداز تمیز پهن کنید.
دکمه‌های لباس را باز کنید و آن را روی زیرانداز بگذارید.
کودک را روی سرهمی بگذارید.
اول شلوار یا جوراب‌های سرهمی و بعد آستین‌ها را تن کودک کنید.
دکمه‌ها را ببندید.
همچنین از لباس‌هایی که دور گردن آنها تنگ است و لباس‌هایی که بند یا هر چیز تزئینی دیگری دارد صرف نظر کنید. هنگام پوشاندن لباس یا تعویض پوشک نیز بهتر است با کودکتان صحبت کنید یا او را سرگرم کنید تا از لباس پوشیدن لذت ببرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید