اسباب بازی, کودکان

فواید ماشین بازی برای کودکان

فواید ماشین بازی برای کودکان

فواید ماشین بازی برای کودکان

فواید ماشین بازی کودکان، یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین بازی‌های دوران کودکی‌مان، ماشین بازی و عروسک بازی بود. گاهی هم با دوستانمان در کوچه و پارک محله مشغول توپ‌بازی و دوچرخه‌سواری بودیم. همین بازی‌های ساده فردی و گروهی که هنوز هم بین کودکان محبوب است، تأثیرات مثبت خوبی در رشد آن‌ها، تقویت برخی مهارت‌ها و البته استعداد یادگیری‌شان دارد.

بیشترین میزانِ رشدِ قدرتِ تخیل و خلاقیت افراد، در دوران کودکی رخ می دهد. اگر قدرت تخیل و خلاقیت یک انسان بنا به هر دلیلی در دوران کودکی پرورش نیابد، این فرد در سنین بزرگسالی با مشکلات جسمی و روحی مختلفی روبرو خواهد شد. راه‌های مختلفی برای افزایش قدرت یادگیری کودکان وجود دارد و یکی از آنها بازی کردن است. در این مقاله قصد داریم تا ابتدا فواید بازی کردنِ کودکان با ماشین اسباب بازی کوچک را به شما توضیح دهیم و سپس، نحوه خرید این اسباب بازی را معرفی نماییم. بنابراین، اگر شما نیز به عنوان پدر یا مادر، علاقه مند به افزایشِ قدرتِ یادگیری و خلاقیتِ کودکان خود هستید، تا پایان با ما همراه باشید.

یادگیری قوانین ساده شهروندی

اولین فایده بازی با ماشین که شاید خیلی هم مورد توجهتان قرار نگرفته، آموزش قوانین ساده اجتماعی به کودک است. شاید کودکان در دنیای بازی خودشان درگیر رعایت قوانین نباشند و فقط بخواهند با ماشین دوستانشان مسابقه بدهند، ولی قوانین ساده‌ای مانند توقف پشت چراغ قرمز، ایستادن در مسیر تقاطع و راه‌دادن به عابر پیاده ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین چیزهایی است که آن‌ها با ماشین‌بازی یاد خواهند گرفت.

تقویت اعتماد به نفس کودک با ماشین بازی

بچه ها در زمان ماشین بازی خودشان را بزرگسال و قدرتمند تصور میکنند. و همین حس قدرت به آنها اعتماد به نفس می دهد. آنها در بازی تمام تلاش شان را میکنند که با ماشین های اسباب بازیشان از روی هر پستی و بلندی که سر راهشان هست (مثلا بالشت ها در خانه) رد شوند و همین پیروزی های کوچک اعتماد به نفس خاصی به آنها می دهد.

حتی می توانید برای اینکه کودک مهار کردن را هم تمرین کند خودتان وسایلی را سر راه بازیش قرار دهید. می توانید انواع علائم راهنمایی و رانندگی را بخرید و یا اینکه خودتان آنها را به صورت کاردستی درست کنید و آنها را در جایی که کودک با ماشینش بازی می کند قرار دهید و معنای آنها را به او آموزش دهید و از او بخواهید که از این علائم پیروی کند.

تقویت قدرت تخیل کودک با ماشین بازی

به طور خلاصه ماشین بازی برای کودکان علاوه بر لذت فوق العاده زیادی که دارد، باعث رشد و پرورش هماهنگی و یکپارچگی مهارت های حسی حرکاتی، جهت یابی و تفکر منطقیآنها می شود. کودکان وقتی با ماشین های اسباب بازیشان بازی می کنند یاد میگیرند، رانندگی با یک وسیله مفهوم درون و بیرون، راست و چپ، جلو و عقب، تند و کند، توقف و حرکت و …. دارد.

البته ماشین های اسباب بازی موتوری مثل ماشین شارژی، ویژگی های جذاب دیگری هم برای کودکان دارد. این بازی ها قدرت تخیل کودک را پرورش می دهد. ممکن است کودک خودش را در جاها و موقعیت هایی تصور کند و این تصور کودک قدرت خلاقیت و قوه تخیل او را تقویت میکند.

پرورش احساس مالکیت در کودک

کودک با ماشین ‌بازی دقیقاً مانند هر وسیله بازی دیگری با مفهوم مالکیت و وسایلی که به او تعلق دارد، آشنا می‌شود. حالا می‌تواند تصمیم بگیرد که می‌خواهد با دوستانش بازی کند یا خیر؟ کدام ماشین را در اختیار دوستانش قرار دهد و کدام را خودش بردارد!
در نتیجه به‌راحتی با مفهوم مالکیت و چیزی که به او تعلق دارد، آشنا می‌شود. برای تأثیرگذاری بیشتر این مورد می‌توانید برای ماشین‌بازی بچه‌ها محدوده هم تعیین کنید تا با مشغول شدن در همان محدوده با مفاهیم قانون و لزوم احترام به آن نیز آشنا شوند‌.

آموزش رنگ‌ها و مدل‌های مختلف ماشین

یادگیری رنگ و مدل ماشین‌ها هم فایده بازی با ماشین است. عاشقان ماشین و کودکانی که شیفتۀ سرعت و تکنولوژی هستند از همین سنین کودکی علاقه‌شان شکل‌گرفته و آن را در بازی‌کردن نشان می‌دهند. در نتیجه اگر متوجه چنین علاقه‌ای در کودک شدید، آموزش رنگ‌ها را با ماشین شروع کنید.
یادگرفتن انواع مدل ماشین‌ها مانند سواری، ماشین امداد، وسایل نقلیه و … هم با این روش ممکن است. فقط یادتان باشد که برای بیشترین تأثیرگذاری در کودک حتماً جایزه‌ای برای او تعیین کنید تا اگر به‌درستی حدس زد برای آموزش‌های بعدی نیز تشویق شود.
این بازی و آموزش به افزایش دقت و تمرکز و همچنین ورزش حافظه بسیار کمک می کند.

خرید ماشین هایی که در واقعیت نیز وجود دارند

همانگونه که در ابتدای مقاله نیز بیان کردیم، بازی کودکان با ماشین اسباب بازی کوچک، تنها برای سرگرمی نیست و سبب شکوفایی خلاقیت آنها نیز می شود.

شما به عنوان والدین، باید ماشین هایی را برای کودک خود بخرید که در واقعیت نیز وجود دارند. انجام عمل فوق سبب می شود تا کودکان با دنیای واقعی نیز آشنا شوند و مهارت های حرکتی و ذهنی آنها، پرورش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید