کودکان, مادران, نوزادان

فواید خواب کافی برای کودکان

فواید خواب کافی برای کودکان

فواید خواب کافی برای کودکان

فواید خواب کافی کودکان، یک قانون نانوشته بین تمام پدر و مادرهای جهان می‌گوید: «یک بچه خوب، بچه‌ایه که خواب باشه». این تنها زمانی است که والدین می‌توانند نفس راحتی بکشند و کمی استراحت کنند. اما آیا خواب برای خود کودکان هم مزیتی دارد؟ خواب برای کودکان مهم‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. یک بچه معمولی در طول روز تحرک و فعالیت زیادی دارد.

رفتن به مدرسه، دویدن، بازی با دوستان، تمرینات ورزشی، انجام تکالیف مدرسه یا فعالیت‌های دیگر از جمله کارهایی است که کودک در طول روز انجام می‌دهد و انرژی زیادی برای آن‌ها صرف می‌کند. در نتیجه در پایان روز، بدن نیاز دارد تا به تعطیلات درست و حسابی رفته و با کسب انرژی از دست رفته، خود را برای شیطنت‌های فردا آماده کند! اگر به خواب کودکان، لقب پادشاه بدن آن‌ها را بدهیم کاملا شایسته است.

ارتقای فعالیت‌های شناختی بچه‌ها در طول خواب

درست مانند گوشی موبایل که نیاز به شارژ شدن دارد، کودکان نیز طی خواب عمیق شارژ می‌شوند و بستری برای رشد مغزی آن‌ها فراهم می‌شود. مغز کودکان هنگام خواب خاطرات را پردازش و تثبیت می‌کند. این فرایند به بچه‌ها کمک می‌کند تا چیزهای مهم زندگی را به خاطر بسپارند. در واقع خواب کافی در عملکرد ذهنی و شناختی کودک تاثیر مستقیمی دارد، عملکردهایی نظیر تمرکز و دقت، تثبیت و طبقه‌بندی مطالب آموخته شده، حافظه، قدرت تحلیل و یادگیری، و هوشیاری در طی خواب ارتقا پیدا می‌کنند.

تاثیر خواب بر رشد کودک، اهمیت ویتامین «خ» در رشد جسمانی

همه‌ ما از میزان اهمیت تغذیه و تامین مواد مغذی بدن کودک برای رشد جسمانی او آگاهیم، اما حواسمان باشد بهبود وضعیت بدنی کودک تحت تاثیر ویتامین «خ» یا همان خواب کافی او نیز قرار دارد. کلید این موضوع در دست هورمون‌هایی است که طی خواب عمیق شبانه در بدن ترشح می‌شود. این هورمون‌ها در ساخت عضلات، رشد استخوان‌ها و حتی سم‌زدایی بدن بچه‌ها تاثیر به‌سزایی دارند و در رسیدن آن‌ها به حداکثر رشد قدی کمک می‌کنند. در صورت به هم ریختن خواب کودکان، مشکلات متعدد جسمی به بار خواهد آمد.

محرومیت از خواب کودکان دلیلی برای افسردگی و اضطراب

کودکانی که کمتر می‌خوابند بیشتر در معرض افسردگی هستند. افسردگی همچنین می‌تواند در میزان و کیفیت خواب کودک تاثیر بگذارد، بنابراین این رابطه دو طرفه می‌تواند به یک چرخه معیوب تبدیل شود. شما می‌توانید نحوه تشخیص افسردگی را در مقاله «دلایل افسردگی در کودکان و راه‌های تشخیص آن» مطالعه کنید. همچنین تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است بین مشکلات خواب مداوم در دوران کودکی و مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، اختلالات اضطرابی و سوء مصرف الکل در مراحل بعدی زندگی ارتباط وجود داشته باشد. تحقیقات بیشتری برای اثبات قطعی این نظریه‌های جدید ادامه دارد، اما در این میان، بین محققین توافق نظر وجود دارد که خواب کافی و با کیفیت کودکان، بخش مهمی از سلامت روان آن‌ها را تامین می‌کند.

خواب کودکان، به عنوان تنظیم‌کننده‌ خلق و خو

تقریبا اکثر والدین از بدقلقی یا بدخلقی فرزندشان در برخی روزها گله‌مندند. جالب است بدانیم یکی از دلایل به هم خوردن خلق کودک، نداشتن خواب کافی است. هرکسی که یک بعدازظهر را با یک کودک خسته و خواب‌آلود گذرانده باشد، می‌داند که دلپذیرترین کودک(و یا حتی بزرگسال)، اگر به اندازه کافی نخوابد، می‌تواند مانند یک کاکتوس خاردار رفتار کند و به هرکسی که نزدیکش می‌آید با پرخاشگری آسیب برساند. خستگی بیش‌ازحد می‌تواند مدیریت احساسات کودک را دشوار کند.

خواب کافی میزان تحریک‌پذیری، عصبیت، پرخاشگری و بی‌حوصلگی کودک را تا حد قابل توجهی کم می‌کند. کودکی که خواب کافی و با کیفیت دارد، از نظر ذهنی قوی‌تر عمل می‌کند، خوش اخلاق‌تر است و ساختار روانی قدرتمندی دارد. پس اگر می‌خواهید فرزند دلبندتان از سلامت روانی خوبی برخوردار باشد، به خواب او اهمیت دهید. در صورتی که پرخاشگری فرزندتان حتی در صورت داشتن خواب کافی ادامه‌دار شده است.

خواب کافی دشمنی برای چاقی کودکان

خواب بر وزن بچه‌ها تاثیر می‌گذارد. شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد کم‌خوابی یا خواب بدون کیفیت باعث اضافه وزن کودکان از دوران نوزادی می‌شود. این نکته کلیدی است، زیرا به نظر می‌رسد ارتباط خواب کافی و وزن کودک شبیه گلوله برفی است. وقتی کودک به اندازه کافی غذا می‌خورد تا سیر شود، سلول‌های چربی بدنش هورمونی را تولید می‌کنند که مغز این پیام را صادر کند: « عزیزم دیگه غذا نخور سیر شدی». کمبود خواب ممکن است بر این هورمون تاثیر بگذارد، بنابراین بچه‌ها به خوردن ادامه می‌دهند. اگر کودک دچار کم وزنی بر اثر کمبود خواب است باید علت بی خوابی کودک را هرچه زودتر پیدا کرده و این مشکل را برطرف کرد.

همچنین تحقیقات نشان داده است که کودکان، مانند بزرگسالان، زمانی که خسته هستند، هوس خوردن غذاهای پرچرب یا کربوهیدرات می‌کنند و در عین حال تمایل بیشتری به بی‌تحرکی دارند. بنابراین کالری کمتری می‌سوزانند. اگر کودک به صورت مداوم چنین سبک زندگی را در پیش بگیرد، بروز چاقی و دیابت، اجتناب‌ناپذیر است. همان‌طور که می‌بینید ایجاد اختلال در خواب کودک شاید در ابتدا مثل یک گلوله کوچک برف به نظر برسد اما کم‌کم بزرگتر می‌شود و باعث مشکلات مختلفی مثل چاقی می‌شود.

تضمين خواب خوب شبانه کودک

اغلب کودکان به خوابي بيش از آنچه والدينشان لازم ميدانند نياز دارند.
نشانههاي اينکه کودک شما خواب کافي نداشته است وسواس و بيحالي در روز، به خواب رفتن در اتومبيل و سخت بيدار شدن اوست. اگر کودک شما در زمان خواب بيشفعال است يا پيش از زمان خواب خسته به نظر ميرسد نشانهي ديگريست از اينکه برنامهي خواب او نظم کافي را ندارد.

براي کمک به خواب خوب کودکتان

  • برنامه ثابت و مستحکم خواب روزانه بريزيد و به آن پايبند باشيد
  • يک خط مشي ثابت براي زمان خواب داشته باشيد تا کودکتان بتواند ساعت خواب بدنش را تنظيم کند. اينکار را ميتوان با حمام يا خوردن يک اسنک? خواندن قصه? حرفزدن آرام با او يا آواز خواندن انجام داد.
  • مطمئن شويد که اتاق کودکتان براي خواب مساعد است. اتاق وي بايد تاريک و ساکت باشد.
  • از بازيهاي سخت فيزيکي مثل کشتي گرفتن پيش از خواب بپرهيزيد. اين بازي ها به جاي اينکه خواب آور باشند تحريک کنندهاند.
  • در تعطيلات يا آخرهفتهها به برنامهي زمانبندي و خط مشي خواب پايبند باشيد. هر از چند گاهي تنوع داشتن به مشکلات بلندمدت نميانجامد ولي برنامهي زماني نامرتب خواب ميتواند به عادت بدخوابي منجر شود.

چند ساعت خواب براي کودک ضروري است

کودکان مهدکودکي به 10 الي 5/12 ساعت خواب در هر شب نيازمند هستند و کودکان بزرگتر که در مقطع ابتدايي هستند به 5/9 الي 5/11 ساعت خواب شبانه نيازمند هستند. احتياج به خواب تا حدي شخصي و وابسته به فرد است به صورتي که بعضي از کودکان مقداري کمتر يا بيشتر در مقايسه با هم سن و سال هايشان به خواب نياز دارند، کمبود خواب کودک مي تواند مشکلاتي چون رشد کند يا توقف رشد را به دنبال داشته باشد.

عوارض کم خوابي کودک

خواب کودک، با رشد قد او ارتباط دارد، قد کودک شما متاثر از کمبود خواب کافي خواهد بود، بعضي از کودکان به طور طبيعي نمي توانند هورمون کافي توليد کنند که نبود خواب کافي اين موضوع را بدتر ميکند. اين موضوع منجر به شرايطي که به اسم نقص هورمون رشد شناخته شده است شود. که اين نقص مي تواند تاثيري قوي بر قلب و شش بگذارد و يا عملکرد سيستم را مصون نگه دارد. لذا به ساعات و ميزان خواب کودک توجه بيشتري کنيد.

در صورت کمبود خواب کودک ، هورموني که گرسنگي و اشتها را کنترل ميکند مي تواند متاثر شود و باعث پرخوري کودک و استفاده ي او از غذاهاي پرکالري شود، مورد ديگر اينکه کمبود خواب کودک مي تواند بر هضم کردن اين غذاها، رها سازي انسولين پايدار که به هپاتيت نوع 2 ربط دارد تاثير بگذارد. کمبود خواب کافي در شب همچنين بر مهارت هاي حرکتي و تمرکز در طول روز تاثير ميگذارد به طوري که منجربه اتفاقات و مشکلات رفتاري بيشتر و عملکرد ضعيف در مدرسه مي شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید