اسباب بازی, کودکان, نوزادان

فواید بازی با عروسک اسباب بازی

فواید بازی با عروسک

فواید بازی با عروسک اسباب بازی

فواید بازی با عروسک، مدت‌هاست که خیلی از مردم فکر می‌کنند عروسک چیزی بیشتر از یک اسباب بازی نیست که دختربچه‌ها برای بازی و تمرین نقش مادری از آن استفاده می‌کنند اما به نظر می‌رسد این روزها، عروسک‌ بازی علاوه بر موارد گفته شده، در تقویت مهارت‌های مختلفی مانند رشد شخصیتی، رشد رفتاری، رشد عاطفی و غیره نیز موثر هستند. در واقع، نقش عروسک بازی در رشد کودکان بسیار مهم و حیاتی است.

خانه جایی است که کودکان بسیاری از مهارتهای لازم را برای اینکه بتوانند در آینده بزرگسالان موفقی باشند فرا می گیرند. اما یادگیری این مهارت ها خود به خود و یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. این والدین هستند که می توانند متناسب با رشد کودکان از طریق روش های کوچک و ساده به آن ها کمک کنند تا در آینده به بزرگسالانی مستقل و شاد تبدیل شوند. بازی به کودکان این فرصت را می دهد تا آنچه را که می آموزند تمرین کنند.” از طریق بازی است که کودکان می توانند نقش های مختلف را در دنیای واقعی کشف کنند.

چرا کودک دوست دارد با عروسک بازی کند؟

اگر اتاق بازی کودکتان پر از اسباب بازی، کتاب و بازی‌های هیجان‌انگیز باشد، ممکن است تعجب کنید که چرا یک عروسک ساده توجه او را جلب می‌کند. دبی وایت، دکترای روانشناس اهل فلوریدا که 30 سال است با کودکان کار می‌کند، می‌گوید: «بخش زیادی از عروسک بازی به این بستگی دارد که عروسک چگونه است و اینکه آیا این عروسک با کودک هماهنگی حسی دارد یا خیر.» در ابتدا ممکن است یک عروسک نرم با ترجیحات حسی کودک همخوانی داشته باشد، اما وقتی او کمی بزرگ‌تر می‌شود بدون توجه به شکل ظاهری عروسک‌ها شروع به ارتباط با آن‌ها می‌کند.

زمینه های مهارتی مختلفی وجود دارد که بچه ها برای موفقیت در بزرگسالی به آنها نیاز دارند:

1) مراقبت از خود

مراقبت از خود برای کودکان و بزرگسالان بسیار مهم است! مراقبت از خود شامل مراقبت از سلامت روحی ، جسمی و عاطفی شما است. کودکان در حالی که در حال بازی های مختلف هستند ، می توانند نحوه دوش گرفتن، استفاده از مواد شوینده، مسواک زدن و غیره را یاد بگیرند.

2) غذا خوردن

کودکان با انجام بازی یاد می گیرند که برای رشد نیاز به غذا دارند و باید از خود مراقبت کنند. و تظاهر کردن به غذا دادن به عروسک در بازی باعث می شود کودک به هنگام خوردن غذا مقاومت کمتری از خود نشان دهند.

3) حل مسئله

توانایی تعامل موفقیت آمیز با مردم می تواند بر شادی مادام العمر تأثیر بگذارد. کودکان در حین بازی کردن یاد می گیرند که کارهایی مانند مذاکره ، گوش دادن به دیدگاه های دیگران ، ایجاد برنامه و… را انجام دهند. کودکان همچنین می توانند مهارت های تفکر را در هنگام تجزیه و تحلیل مسائل و حل مشکلات در شرایط بازی یاد بگیرند.

نقش عروسک بازی در رشد شخصیت کودکان

تاثیر بازی بر رشد و شخصیت كودك بسیار زیاد است. کودک در حین بازی خودش را در موقعیت‌های اضطراب‌آور قرار می‌دهد و سعی می‌کند به كمك عروسكش راه‌حلی برای این موقعیت‌ها پیدا كند. كودكانی كه می‌ترسند دكتر بروند، می‌توانند با همكاری عروسك، نقش دكتر و بیمار را بازی كنند و از طریق تسلط بر موقعیت‌هایی كه احتمالا پیش خواهد آمد، ترس و نگرانی‌شان را برطرف کنند.

اهمیت بازی با عروسک‌های نرم و مخملی برای کودکان

هر كودكی اسباب بازی مورد علاقه‌ای دارد كه همیشه همراهش است و تصوراتش را كامل می‌کند. این عروسك هیچ‌وقت از كودك جدا نمی‌شود و دوست او شده است. عروسک‌های نرم و مخملی مانند عروسک‌های پولیشی، عروسک‌هایی نرم، سبك و زیبا هستند كه می‌توانند بهترین دوست كودك باشند. كودك از بغل كردن و در دست گرفتن این عروسک‌ها نهایت لذت را می‌برد و به كمك آن‌ها احساساتی را كه نمی‌تواند به زبان بیاورد ابراز می‌کند. عروسک‌های نرم و مخملی به كودك احساس بودن می‌دهند و كودك از طریق عروسک بازی با آن‌ها می‌تواند احساسات پیچیده‌اش را بیان كند.

دیدگاهتان را بنویسید