نوزادان

فواید اسباب بازی ورزشی

فواید اسباب بازی ورزشی

فواید اسباب بازی ورزشی

فواید اسباب بازی ورزشی، بازی های حرکتی و فیزیکی به حرکاتی گفته می شود که منجر به حرکت بدنی می شود و اعضای مختلفی از بدن درگیر می شوند. این بازی ها موجب تقویت ماهیچه ها و اسکلت عضلانی کودک می شوند. انجام بازی های حرکتی برای کودکان در سنین رشد بسیار مهم و حیاتی است و همچنین به سلامت جسم و روان کودک در دوران بزرگسالی کمک شایانی می کند. در این مقاله سعی بر آن شده است که فواید بازی های حرکتی و فیزیکی را بررسی کنیم و انواع بازی های حرکتی مناسب کودکان را معرفی کنیم.

ورزش های زیادی برای بچه ها و والدین وجود دارد که می توانند انتخاب کنند و انجام این انتخاب ها اغلب دشوار است. همه ورزش‌ها مهارت‌های قابل انتقال را به کودک شما می‌دهند، با این حال، مهم‌ترین چیز این است که بچه‌ها فعال باشند و از ورزش انتخابی خود لذت ببرند، زیرا این امر تأثیر پایداری بر رشد آنها دارد.

انجام فعالیت بدنی مداوم یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت و یادگیری کودکان محسوب می شود. با این وجود زندگی‌ های مدرن امروزی کودکان را از انجام فعالیت های بدنی و جنب و جوش و تکاپو باز می‌دارد. بسیاری از والدین پس از دیدن فرزندان خود که علاقه‌ای به انجام فعالیت‌ های بدنی و تحرک ندارند، ناامید می شوند.

این امر در حالی رخ می دهد که با کمک برخی از اسباب بازی ها به راحتی می توانند کودکان خود را به انجام ورزش، تحرک و فعالیت های بدنی سازنده ترغیب کنند. این گونه هم سلامتی آنها تضمین می‌شود و هم مهارت های حرکتی و ذهنی آنها افزایش می یابد.

افزایش قدرت یادگیری

تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در ورزش و فعالیت بدنی شرکت می‌کنند. در مقایسه با کودکان کم تحرک از سلامت روانی مطلوب و بهتری برخوردار هستند. مطالعات نشان می دهد که مشارکت در فعالیت های بدنی و انجام بازی های حرکتی موجب افزایش سطح تمرکز می شود. مهارت ها و بازی ‌های حرکتی به بهبود روند اجتماعی شدن، ارتقای هشیاری و خودآگاهی،رشد زبانی و افزایش خلاقیت و درک بهتر مسئله کمک می کنند. همچنین نحوه مواجهه صحیح با مسائل و یافتن راه حل مناسب را به کودک می آموزد.

سلامت جسمانی

بازی های حرکتی بر سلامت جسمانی کودک تاثیرات مثبت فراوانی دارد. فعالیت های فیزیکی موجب رشد مغزی نوزادان و کودکان نوپا می شود. این نوع بازی‌ها همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بسیاری از بیماری‌های خطرناک را کاهش می‌دهد. آنچه که انجام بازی های حرکتی و فعالیت بدنی در دوران کودکی را ضروری می سازد این است که در دوران بزرگسالی در مقایسه با هم سن و سالان خود بدنی قوی تر و ذهنی پویا و فعال داشته باشیم.

سلامت روان

کودکانی که به انجام بازی های فیزیکی و مشارکت در ورزش های گروهی اشتیاق بیشتری دارند، معمولا نسبت به هم سن و سالان خود، از سلامت روان مطلوب تری برخوردار هستند و روحیه شاداب تری دارند. ورزش و فعالیت بدنی می تواند با تقویت احساس ایمنی، تقویت ارتباطات و اهداف مشترک، سلامت روان را تحت تأثیر قرار دهد. ضمنا ورزش و فعالیت حرکتی به کودک کمک می کند تا در مواجهه با شرایط سخت و اتفاقات ناگوار، روحیه ای قوی داشته باشد و دچار استرس،اظطراب، یأس و ناامیدی و افسردگی نشود.

چرا بچه ها به ورزش نیاز دارند؟

جای تعجب نیست که ورزش بخشی جدایی ناپذیر از رشد کودک است، فواید آن هم جسمی و هم ذهنی است. هر کودکی به ورزش نیاز دارد. فعالیت بدنی در مراحل اولیه زندگی حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا پایه ای برای رشد کودک ایجاد می کند. و به تجربه زندگی آنها کمک می کند تا آنها را برای آینده شکل دهد.

اهمیت استفاده از اسباب بازی های حرکتی ورزشی

بسیاری از کودکان امروزی ورزش در پارک را به اندازه‌ی نشستن، تمام مدت در مقابل صفحه نمایش تلویزیون و انجام بازی‌های کامپیوتری لذت بخش نمی‌دانند. در صورت ادامه این روند، ما در جامعه ی خود کودکانی چاق، درونگرا و کم تحرک را خواهیم داشت. که از شاخص سلامت مناسب برخوردار نیستند.

اگرچه استفاده از برخی اسباب بازی ‌های الکترونیکی برای کودکان در صورتی که استفاده از آنها تنها محدود به یک مدت زمان مشخص باشد، بد نیست اما استفاده ی مکرر از آنها ممکن است کودکان را به خانه نشینی و نشستن طولانی مدت در طول شبانه روز ترغیب کند. ادامه این طرز زندگی می‌تواند مشکلات و نگرانی های زیادی را نه تنها برای والدین بلکه برای جامعه نیز فراهم کند. چرا که این روند زندگی می تواند، مشکلات متعددی را برای کودکان به لحاظ جسمی و روحی فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید