کودکان, مادران, نوزادان

بیرون بردن نوزاد از خانه

بیرون بردن نوزاد از خانه

بیرون بردن نوزاد از خانه

بیرون بردن نوزاد از خانه این تصور که نوزادان پس از تولد باید چند هفته داخل خانه بمانند درست نیست و در حقیقت، اگر کودک شما کاملاً سالم است و شما نیز اقدامات احتیاطی لازم را رعایت می‌کنید، هوای تازه برای مادر و نوزاد خوب هم هست، ولی آنچه برای یک نوزاد خوب نیست، رعایت نکردن موارد بهداشتی و ایمنی در خارج از خانه است. در هر صورت بهتر است بار اول جای خیلی دوری نروید یا برای مدت طولانی بیرون نمانید. همچنین به جاهایی که قبلاً نرفته‌اید هم نروید و اگر ممکن است، یک دوست یا یکی از اعضای خانواده‌ را برای کمک و همراهی با خودتان ببرید. برخی از نکات ایمنی دیگر شامل موارد زیر است:

لباس مناسب:

ابتدا‌ مراقب باشید ‌لباس بیش از حد یا خیلی کم به نوزاد نپوشانید. اگر هوا سرد است حتماً سر،‌ پاها و دست‌های او را بپوشانید. به کودکتان تقریباً همان میزان لباسی را که یک بزرگسال در آن هوا می‌پوشد، به ‌علاوۀ یک لایه اضافه بپوشانید. به عنوان مثال می‌توانید یک پتو یا کت سبک را هم برای احتیاط همراه داشته باشید.

توجه به دما:

مراقب دماهای بالا باشید و وقتی می‌خواهید با نوزادتان بیرون بروید، لباس‌های او را با توجه به سن کودکتان و آب‌وهوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، کمتر یا بیشتر کنید. ممکن است یک پتو یا کلاه برای هوای سرد لازم باشد، اما اگر از بیرون خانه وارد خانه یا فضای گرمی شوید، لازم است لباس‌های او را کم کنید. شما می‌توانید دمای بدن کودک را با لمس پیشانی‌اش تخمین بزنید. همچنین بدانید که دست و پای نوزادان اغلب سرد است، پس با لمس دست و پای کودک ‌فکر نکنید سردش شده است.

دوری از بیماری‌ها:

اگرچه نمی‌توان از بیمار شدن کودکان پرهیز کرد، اما لازم است در هفته‌های اول از جاهایی که در آن افراد بیمار حضور دارند دوری کنید. تماس پیدا کردن با افراد دیگر می‌تواند باعث بیمار شدن نوزاد شود. برای پرهیز و دوری از قرارگیری کودکتان در معرض و تماس با میکروب‌ها، زمانی را که در فضاهای بسته با حضور افراد دیگر می‌گذرانید،‌ محدودتر کنید و مطمئن شوید هر کس می‌خواهد کودکتان را لمس کند یا در آغوش بگیرد، دست‌هایش را شسته است و حتماً از هر شخص بیماری فعلاً و تا زمان بهبودش دوری کنید. همچنین اگر نوزادتان زودرس باشد، نسبت به عفونت‌ها‌ آسیب‌پذیرتر است، پس در طول چند هفتۀ اول زندگی‌اش لازم است او را از جمعیت یا هر کسی که سرفه و عطسه می‌کند دور نگه دارید.

حفاظت از نور خورشید:

کودک را حتماً از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. پوست ظریف نوزادان خیلی زود می‌سوزد و آسیب پوستی زودهنگام می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های خطرساز پوستی را در آینده افزایش دهد، پس با سایبان یا یک چتر نوزادتان را از نور خورشید محافظت کنید و یک کلاه لبه‌دار و لباس آستین‌ بلند نخی و سبک به او بپوشانید. همچنین کمی ضدآفتاب مخصوص کودک به صورت، دست‌ها و قسمت‌هایی از بدنش بزنید که از لباس بیرون است.

دوری از آلودگی‌ها:

روزهایی که هوا، به خصوص هوای شهرهای بزرگ کشور آلوده است، سعی کنید در خانه بمانید و نوزاد را بیرون نبرید. هوای کثیف، دود، ترافیک‌های سنگین و طولانی جای مناسبی برای یک نوزاد نیست. شاید رفتن به یک پارک خلوت با در نظر گرفتن موارد ایمنی مثل محافظت کودک از نیش حشرات تصمیم بهتری باشد.

هرچه کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، به هر چیزی از جهان بیرون مثل مناظر، صداها و بوها علاقه‌مندتر می‌شود. سعی کنید بیرون رفتن‌‌هایتان را با زمانی که او سیر و آرام است همزمان کنید. بعد از یک وعده شیر خوردن و عوض کردن پوشک، معمولاً زمان خوبی برای بیرون رفتن است. همچنین اگر قصد دارید کودکتان را برای بیش از یک ساعت بیرون ببرید و این گردش با یک چرت یا یک وعده تغذیه همزمان باشد، بهتر است از قبل همه چیز را آماده کنید و ساک وسایل نوزاد را نیز همراهتان ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید