مادران, نوزادان

بهترین لباس برای نوزاد

بهترین لباس برای نوزاد

لباس برای نوزاد

لباس برای نوزاد ، نوزاد در بدو تولد پوستی بسیار حساس و آسیب پذیر دارد و بهتر است لباس هایی نرم و لطیف و سازگار با پوست کودک انتخاب نمایید. بهترین نوع لباس های از جنس نخ پنبه هستند که پلاستیک در آن ها استفاده نشده است. بهتر است به‌جای لباس‌هایی با الیاف مصنوعی از لباس‌های ارگانیک با الیاف طبیعی استفاده کنید.

جنس لباس

بدن ظریف نوزاد بسیار حساس است و نمی توان هر لباسی با هر جنس را به او پوشاند. لباسی که انتخاب می کنید باید نرم، بدون برچسب، بدون درز های زبر و کاملا راحت باشد. اینکه نوزاد شما در چه فصلی از سال به دنیا آمده هم در تعیین جنس لباس ها موثر خواهد بود.

سایز لباس

پیش بینی سایز دقیق لباس نوزاد ممکن است کمی مشکل باشد. زیرا معمولا رشد نوزاد تا سه ماهگی خیلی سریع اتفاق می افتد و لباس های نوزاد در این سه ماه با سرعت زیادی برای او کوچک می شوند. از طرفی دیگر، بعضی از نوزادان در بدو تولد هم وزن بالاتری نسبت به سایر نوزادان دارند، و ممکن است از همان لحظه به لباس هایی با سایز بزرگ تر نیاز داشته باشند. بنابراین بهتر است تا زمانی که پزشک نوزاد وزن او را به درستی تشخیص نداده است، به خرید تعداد کمی لباس معمولی اکتفا کنید و خریدهای مفصل را برای بعد از به دنیا آمدن نوزادتان بگذارید.

در هنگام خرید لباس مورد نیاز نوزاد باید توجه داشته باشید که این لباس کمی آزاد و گشاد باشد و به بدن نوزاد شما نچسبد تا هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد.

راحتی لباس

مهم ترین نکته هنگام خرید لباس نوزادی راحتی کودک شماست. منظور از راحتی لباس نوزاد سادگی تعویض آن و امکان حرکت آزادانه نوزاد در آن است. همچنین راحتی تعویض پوشک از موارد مهم دیگر است.

اگر نوزاد در حال چهاردست‌وپا رفتن یا در آستانه راه رفتن است، این موضوع بسیار مهم است که لباس را به گونه ای انتخاب کنید که جلوی دست‌وپای نوزاد را نگیرد.

رنگ لباس

در هنگام خرید لباس دخترانه و پسرانه رنگ لباس بسیار مورد اهمیت است چرا که در روحیه کودک تاثیرگذار است. سعی کنید لباس هایی با رنگ شاد برای کودک خود خریداری نمایید.

انواع لباس نوزادی

بادی نوزادی

«بادی» یکی از آیتم‌های اصلی لباس مناسب برای نوزاد تازه متولد است که برخی به آن سرهمی می­‌گویند. (اکثر فروشگاه‌ها آنها را بادی می‌نامند، زیرا کلمه «سرهمی» در انگلیسی به برند تجاری گربر تعلق دارد).

مادرها به جای پیراهن‌های معمولی از بادی نوزادی استفاده می‌کنند، چون در قسمت فاق بسته می‌شود و جلوی بالا رفتن لباس و قرار گرفتن شکم شیرین و بوسیدنی نوزاد در معرض سرما را می‌گیرد. اگر در آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، بادی‌­های آستین بلند اولویت دارند تا دست‌های کوچک گرم بمانند.

رامپر نوزادی

رامپرهای نوزادی یک آیتم بامزه و کاربردی هستند که جایگاه ویژه‌ای در فهرست لباس مناسب برای نوزاد تازه متولد دارند. رامپر یک لباس بالاتنه-پایین‌تنه یکپارچه است که قسمت فاق آن دکمه­‌دار است تا تعویض پوشک آسان‌تر شود.

رامپر نه تنها به معنای لباس کمتر برای نوزادان دمدمی است، بلکه معمولا در سبک‌های شاد و شیک طبقه­‌بندی می‌شود.

ساق نوزادی

ساق مخصوص نوزادان یک مکمل عالی برای هر لباس دیگری است. ساق‌های نرم و کش‌دار، کارایی فوق‌العاده زیادی دارند. آنها برای پیاده‌روی سریع در کریر، زمانی که هوا خنک می‌شود و زمانی که نوزاد شروع به چهاردست و پا می‌کند، یک انتخاب عالی هستند.

روش‌های زیادی برای پوشیدن ساق‌­ها و ترکیب آن­ها وجود دارد: شما می‌توانید آن را روی بادی بپوشانید، آن را با یک تاپ کیمونو ست کنید یا زیر لباس یا شورت بپوشانید. به دنبال محصولی باشید که از پارچه‌های راحت مانند پنبه تهیه شده‌اند تا پوست حساس کودک تحریک نشود. نیازی به توضیح بیشتر نیست.

کلاه نوزادی

باور داشته باشید یا نه، «کلاه نوزادی» یکی از مهم‌ترین‌هایِ لیست لباس مناسب برای نوزاد تازه متولد است. اگر فکر می‌کنید برای نوزاد نورسیده‌ی خود در تابستان به کلاه احتیاج ندارید، باید تجدیدنظر کنید. اینکه پرستاران بیمارستان حتی قبل از پوشک کردن، یک کلاه روی سر نوزاد می‌گذارند دلیل دارد.

جوراب نوزاد

گزینه بعدی در فهرست لباس مناسب برای نوزاد تازه متولد، یک آیتم کوچک اما قوی است؛ «جوراب‌های نوزادی.» جوراب‌های نوزادی، کنترل‌کننده‌ی اوضاع جوی نوزاد هستند. صرف‌نظر از ماه تولد نوزاد، داشتن جوراب به تعداد زیاد باعث می‌شود که از گرم ماندن پاهای نوزاد مطمئن شوید؛ حتی اگر هوای بیرون سرد و هوای داخل به لطف کولر مثل قطب باشد.

اسلیپر نوزادی

«اسلیپر نوزاد» یکی دیگر از ملزومات کمد نوزادان است. احیانا نمی‌توانید بادی را از اسلیپر تشخیص دهید؟ نگران نباشید. توضیح خواهیم داد.

اسلیپر یک گزینه همه‌کاره است که اغلب از پنبه یا پشم گوسفند تهیه می‌شود و نوزادان را هنگام چرت زدن گرم و نرم نگه می‌دارد. یک مزیت بزرگ اسلیپر یا روپوش خواب این است که تعویض پوشک را در اواسط شب آسان می‌کند، بنابراین برای ماه اول که نوزاد پوشک را هر دو ساعت یک‌بار کثیف می‌کند و نیاز به تعویض راحت و مکرر پوشک دارید، گزینه مناسبی خواهد بود.

در این مقاله سعی کردیم شما را در رابطه با خرید لباس مورد نیاز نوزاد راهنمایی کنیم. بهترین کار این است لباس هایی راحت و با کیفیت و جنس خوب را خریداری کنید و از خرید لباس هایی که فقط جنبه ی زیبایی دارند بپرهیزید. نوزاد در ماه های اول رشد سریعی دارد و این لباس ها زیاد استفاده نمی شوند؛ پس در خرید این لباس ها افراط نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید