اسباب بازی

انواع کالسکهٔ کودک

انواع کالسکهٔ کودک

انواع کالسکهٔ کودک

انواع کالسکهٔ کودک شاید عجیب به نظر بیاید اما شرایط زندگی شما در نوع کالسکه‌ای که به آن نیاز دارید تأثیر می‌گذارد. قبل از خرید کالسکهٔ کودکتان بهتر است به شهر یا روستایی که در آن زندگی می‌کنید، مدت زمانی در روز که می‌خواهید از کالسکه استفاده کنید و سبک زندگی خود توجه کنید. برای مثال اگر قصد دارید در معابر شهری و مسافت‌های طولانی از کالسکه استفاده کنید، شما به محصولی محکم و با قابلیت مانور بالا احتیاج دارید که به راحتی در وسایل نقلیۀ عمومی جای بگیرند و از درب فروشگاه‌ها عبور کنند. والدینی که می‌خواهند همراه با فرزندشان به پیاده‌روی و ورزش بپردازند، بهتر است از کالسکه‌های جاگر یا ورزشی استفاده کنند. اگر اغلب مجبورید مسافت‌ زیادی را با اتومبیل طی کنید، به دنبال کالسکه‌ای باشید که به راحتی جمع و باز می‌شود و داخل صندوق اتومبیلتان قرار می‌گیرد. در این مطلب می‌توانید با انواع کالسکه‌های نوزاد موجود در بازار و کاربردهای آن آشنا شوید.

انواع کالسکهٔ نوزاد

کالسکهٔ استاندارد یا سنتی
ویژگی بارز عمدۀ کالسکه‌های سنتی، یک صندلی راحت است که می‌تواند در حالت‌ها و زوایای مختلفی قرار بگیرد. معمولاً این نوع کالسکه‌ها دارای سایبان، میز کوچکی در جلو و یک سبد در زیر صندلی است. در بعضی مدل‌ها تکیه‌گاه صندلی رو به جلو و در بعضی دیگر رو به والدین است. البته در برخی از کالسکه‌های استاندارد، صندلی در هر دو جهت قرار می‌گیرد تا کودک بتواند هم والدین و هم مسیر رو‌به‌رو را تماشا کند.

کالسکهٔ سبک یا عصایی

این کالسکه که معمولاً کمتر از ۶ کیلوگرم وزن دارد، گاهی به کالسکۀ‌ چتری نیز شناخته می‌شود. کالسکه‌های عصایی معمولاً تشک ندارد و حالت صندلی آنها قابل تنظیم نیست؛ بنابراین برای کودکان بزرگ‌تر و نوپا مناسب است. طبق توصیۀ سازنده‌ها لازم است به سن مناسب کودک که روی محصول آمده، توجه کنید. مزیت این کالسکه‌ها حمل آسان آنها است، بنابراین برای افرادی که بسیار به سفر می‌روند، خودرو ندارند یا در ساختمان‌های بدون آسانسور سکونت دارند مناسب است. کالسکه‌های عصایی معمولاً از مدل‌های دیگر ارزان‌تر است.

کالسکهٔ دوقلو یا چندقلو

این نوع کالسکه‌ها به والدین اجازه می‌دهد دو یا چند فرزند خود را با هم در یک کالسکه قرار دهند. صندلی این کالسکه‌ها عموماً در دو حالت پشت سر هم و کنار هم وجود دارد. مدل پشت سر هم بیشتر برای دو کودک که با هم تفاوت سنی دارند مناسب است. در بعضی طرح‌های قدیمی‌تر، کالسکۀ تک‌نفره، جایی برای قرارگیری صندلی برای کودک بزرگ‌تر دارد. دقت کنید در مدل‌های پشت سر هم، صندلی پشتی به اندازۀ کافی برای کودک جای پا داشته باشد. مدلی که صندلی‌های آن کنار هم قرار می‌گیرند، قابلیت مانور و جابه‌جایی کمتری نسبت به حالت پشت سر هم دارد و شاید هنگام‌ عبور از درها و پیاده‌روی در جمعیت، کمی دردسرساز باشد اما کودکان در آن نسبت به مدل دیگر راحت‌ترند.

کالسکهٔ جاگر یا ورزشی

این نوع کالسکه با سه چرخ و یک فریم سبک، مناسب پیاده‌روی‌های طولانی، دویدن و حتی گردش در جنگل و طبیعت است. بعضی کالسکه‌های جاگر، توانایی حمل بیش از یک کودک را دارد و در مدل‌های دوقلو یا چندقلو هم وجود دارد. در معابر شهری، کالسکه‌های جاگر می‌تواند از شیب تند یا جداول عبور کند اما اندازۀ بزرگ آنها ممکن است باعث شود به راحتی قابلیت مانور نداشته باشد یا از پله‌ها به سختی پایین بیاید و در آسانسور جای بگیرد.

این نوع کالسکه، به اندازۀ دیگر مدل‌ها هنگام جمع شدن، کم حجم نمی‌شود. همچنین ممکن است برای قرار دادن کودک زیر شش ماه در آن، نیاز به قطعات کمکی داشته باشید. هنگام دویدن با این کالسکه بهتر است چرخ جلوی آن قفل شود و ثابت باشد تا در سرعت بالا، نچرخد و منحرف نشود.

کالسکهٔ چهارچرخ حامل نشیمن‌گاه

فریم‌های صندلی ماشین که به نام «چهارچرخ حامل نشیمن‌گاه» شناخته می‌شود، پایه‌ای دارای چرخ است که کریر کودک روی آن نصب می‌شود. این فریم‌ها که از فلز‌های سبک ساخته شده است، به راحتی جمع می‌شود و فضای زیادی را در صندوق عقب ماشین یا خانه اشغال نمی‌کند. نکتهٔ منفی این مدل‌ها این است که وقتی قد و وزن کودک شما به حدی می‌رسد که دیگر نمی‌تواند از کریر استفاده کند، این نوع کالسکه نیز برای شما غیرقابل‌ استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید