اسباب بازی, کودکان

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

انتخاب اسباب بازی مناسب، اسباب بازی نقش مهمی هم در زندگی و رشد کودک دارد و سرگرمی خوبی برای کودک محسوب می گردد. بچه ها به وسیله اسباب بازی ها دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت هایی جدید و ضروری می آموزند بنابراین انتخاب اسباب بازی برای کودکان برای سلامت روان کودک اهمیت فراوانی دارد و باید به دقت و با توجه به توانایی های مختلف کودک انتخاب شود.

کودکان با اسباب بازی های خود وقت می‌گذرانند، با آن‌ها صحبت می‌کنند و به کمک آن‌ها رشد می‌کنند. بازی کردن یکی از مهم‌ترین عوامل در پرورش مهارت های ذهنی، جسمی و اجتماعی کودک است و در نتیجه انتخاب صحیح اسباب بازی می‌تواند آن‌ها را برای چالش‌های آینده آماده کند.

در این مقاله روش های انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان را بررسی می‌کنیم و می‌پرسیم یک اسباب بازی سرگرم کننده و در عین حال آموزنده چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین اسباب بازی برای کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟

شاید انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان کار بسیار ساده‌ای به‌نظر برسد. اما، با وجود بازار رنگارنگی که برای رده سنی خردسالان وجود دارد، چطور می‌توان فهمید که کدام‌یک از این وسایل برای کودکمان مناسب است؟ در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های یک اسباب بازی مناسب را بررسی می‌کنیم.

می‌تواند به روش‌های متفاوتی کودک را سرگرم کند

کودکان نوپا علاقه زیادی به جدا کردن، چسباندن و اضافه کردن قطعات اسباب‌بازی به هم دارند. بنابراین، بهتر است اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که کودک بتواند با آن بازی‌های مختلفی را انجام دهد.

به ‌طور مثال، بلوک‌های چوبی یا پلاستیکی متراکم، انتخاب مناسبی برای ساخت جاده، باغ وحش، پل یا یک سفینه فضایی هستند. اسباب‌بازی‌هایی از این قبیل باعث می‌شوند تخیل کودک پرورش یابد و مهارت حل مسئله و تفکر منطقی در او رشد کند.

می‌توانید از انواع بلوک‌های به‌هم پیوسته، تودرتو یا اسباب‌بازی برای بازی با شن و آب استفاده کنید.

برای سنین مختلف مناسب است

شاید بسیاری از ما این موضوع را تجربه کرده باشیم. اسباب‌بازی‌ای را برای فرزند خردسالمان می‌خریم که بعد از چند روز بازی کردن با آن دیگر به‌سراغ آن نمی‌رود.

بهتر است اسباب ‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که در مراحل مختلف رشد برای کودک سرگرم کننده باشند.

به‌طور مثال، حیوانات کوچک پلاستیکی نمونه خوبی برای انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان نوپا و کمی بزرگتر هستند. چرا که، کودکان نوپا می‌توانند با آن‌ها بازی کنند. مثلا می‌توانند حیوانات را در جعبه قرار دهند و بیرون بیاورند که خود مهارت حرکتی آن‌ها را نیز تقویت می‌کند.

کودکان در سنین بالاتر که درک بیشتری از محیط اطراف دارند، می‌توانند از این اسباب‌بازی استفاده کنند، نام حیوانات را بیاموزند، با کمک آن‌ها داستان بسازند و آن‌ها را در زندگی روزمره خود شریک کنند.

اسباب‌بازی‌های دیگری نیز در این دسته قرار می‌گیرند. اسباب‌بازی‌هایی چون، شخصیت‌های اکشن، کارتونی، خانه عروسکی، قطار، کامیون، کمپرسی و وسایل نقلیه دیگر. عروسک‌ها نمونه‌های دیگری از این وسایل هستند.

مهارت حل مسئله و کنجکاوی را در کودک تشویق می‌کند

بازی به کودک این فرصت را می‌دهد تا بتواند مهارت‌های جدیدی را کسب کند. اسباب‌بازی‌هایی که به کودک اجازه می‌دهند، روش‌های جدید و متفاوتی را کشف کنند، مهارت تفکر منطقی را در کودک پرورش می‌دهند.

این نوع بازی‌ها به کودکان کمک می‌کنند به‌طور مداوم در معرض حل مسائل قرار بگیرند. درنتیجه، جرات حل مسئله و غلبه بر ترس در آن‌ها تقویت می‌شود.

همچنین برخی اسبا‌ب بازی ها مهارت درک فضایی، یعنی اینکه چگونه دو قطعه از یک پازل کنار هم جور می‌شوند را پرورش می‌دهند. هماهنگی بین چشم و دست و مهارت‌های حرکتی کودک با استفاده از ماهیچه کوچک دست و انگشتان تقویت می‌شود.

نمونه‌هایی چون، پازل‌ها، بازی مرتب کردن اشکال، بلوک‌ها، وسایل هنری چون سفالگری، نقاشی، مدادشمعی و خمیر بازی از این نوع هستند. برای آشنایی بیشتر با نحوه و فواید خمیر بازی به مقاله فواید خمیر بازی برای کودکان مراجعه کنید.

تخیل کودک را درگیر می‌کند

قوه تخیل کودک از ۳ سالگی به بعد به سرعت رشد می‌کند. کودک دائما خودش را در نقش‌‌های متعدد تجسم می‌کند، می‌تواند یک بلوک اسباب‌بازی را در نقش یک کیک تخیل کند و خودش را در نقش یک پادشاه، خلبان یا پلیس تجسم کند.

بنابراین، به‌دنبال اسباب‌بازی‌هایی باشید که فرزندتان بتواند هنگام داستان‌پردازی و تخیل کردن از آن‌ها استفاده کند.

بازی تظاهر یک بازی مناسب برای پرورش تخیلات کودک است. این بازی مهارت‌های زبانی و سواد، مهارت حل مسئله و توالی‌سازی (قرار دادن اتفاق‌های منطقی کنار هم) را در کودکان پرورش می‌دهد.

مواد غذایی اسباب‌بازی، بشقاب‌های پلاستیکی، قطار، کامیون، خانه عروسک‌ها، عروسک‌های پارچه‌ای، ابزار واقعی مانند شلنگ آتش‌نشانی، جعبه‌های بزرگ یخچال یا وسایل دیگری که از آن برای ساختن خانه، ماشین مقوایی یا کشتی دزدان دریایی می‌توانید استفاده کنید، همه نمونه‌هایی از اسباب‌بازی‌های مناسب برای پرورش خلاقیت کودک هستند.

یک ابزار واقعی است و مهارت های حرکتی را تقویت می‌کند

عصر، عصر تکنولوژی است. خردسالان آنقدر هوشیارند که به‌خوبی می‌توانند با ابزار مختلف مانند، تلفن‌های هوشمند یا کنترل تلویزیون کار کند. آن‌ها در این سن علاقه دارند رفتار بزرگترها را تقلید کنند. چون دوست دارند مانند آن‌ها توانمند باشند و از پس کارهای مختلف بربیایند.

بازی با وسایل واقعی مهارت حل مسئله، درک روابط بین اشیا و مهارت حرکتی کودک را تقویت می‌کند. اسباب‌بازی‌های دیگری چون، مواد غذایی و ظروف پلاستیکی، تلفن و کلیدهای اسباب‌بازی، آلات موسیقی، جارو و برس مخصوص کودک وسایل مناسبی برای پرورش این مهارت‌ها در کودک هستند.

خواندن و نوشتن را تقویت می‌کند

کتاب‌، حروف الفبای مغناطیسی، ماژیک، مداد شمعی و رنگ انگشتی، مهارت خواندن و نوشتن زودهنگام را در کودک توسعه می‌دهد. تماشای منو، کاتالوگ یا مجلات برای کودکان بسیار جذاب است.

بعد از اینکه کودک کمی با خواندن و نوشتن آشنا شد، می‌توانید در خانه هنگام صرف ناهار منو تهیه کنید. منو را به او بدهید تا محتوای آن را بخواند و گزینه مورد علاقه‌اش را انتخاب کند. با قراردادن کودک در شرایط واقعی حس خوبی را به او منتقل خواهید کرد.

کودک را به انجام فعالیت‌های بدنی ترغیب می‌کند

خردسالان معمولا به‌طور ذاتی و خودجوش بسیار فعال و پر انرژی هستند. دوست دارند همه چیز را کشف کنند. انرژی زیادی برای بازی کردن دارند. اما، ورود تکنولوژی کمی آن‌ها را از بازی با توپ و دویدن و فعالیت‌های بدنی دور کرده است.

برای از بین بردن عادت خیره شدن به صفحه تلفن و کنسول‌های بازی انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان، باید با مهارت خاصی انجام شود. این انتخاب باید آنقدر هیجان‌انگیز باشد تا بتواند کودکان را برای ساعاتی از تکنولوژی جدا کند و به سمت انجام فعالیت‌های جسمانی سوق دهد.

بهتر است قبل از هر اقدامی، خلق و خوی کودکتان را مد نظر قرار دهید. سپس، متناسب با آن برای او اسباب‌بازی تهیه کنید.

اسباب‌بازی‌هایی چون، توپ در اندازه‌های متفاوت، سه چرخه، اسکوتر، بولینگ پلاستیکی، حلقه و توپ بسکتبال، ابزار باغبانی و حفاری در باغچه، اسباب‌بازی‌های مناسبی برای این کار هستند.

ارتباط والدین و کودک را تشویق می‌کند

اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که ارتباط بین والدین و کودک را بیشتر کند. تاکنون بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های بسیاری برای مشارکت والدین با بچه‌ها ساخته شده است. از این میان بازی‌هایی چون، بازی تخته یا برد گیمزهای ساده که نیازی به خواندن عدد یا حروف ندارد برای همه سنین جذاب است.

با ورود کودک به سن ۳ سالگی و بعد از آن می‌توانید با آن‌ها برد گیم بازی کنید. یک عصر یا یک شب که همه اعضای خانواده حضور دارند را در نظر بگیرید. آن‌ها را دور هم جمع کنید و باهم دبرنا یا راز جنگل بازی کنید. برای تهیه بردگیم می‌توانید به باشگاه برد گیم سر بزنید.

برد گیم‌ها فواید زیادی برای آموزش کودک دارند. به کودک می‌آموزند که هنگام برنده شدن بخشنده باشند و از شکست نترسند. علاوه بر آن، شمارش اعداد، تطابق دادن، مهارت حافظه، شنیدن، مهارت‌های زبانی، ارتباط با سایر افراد و خودداری کردن را در کودک پرورش می‌دهند. مهارت خودداری مهارتی است که به کودک می‌آموزد چگونه از قوانین تبعیت کند.

دیدگاهتان را بنویسید